вторник, 5 януари 2016 г.

Review: JorgObé The Original Black Peel Off Mask & JorgObé Refreshing Scrub Mask

Здравейте!

Смея да твърдя, че разбирам от коли и перални до обикновени балсамчета за устни и кремове за ръце...

Истината е, че преди да направя някаква покупка (почти от всяко естество), правя проучване в интернет, ровейки се във форуми, блогове, сайтове и изобщо всякакви платформи. Обичам информираните избори. Харесва ми като вляза в магазина или автосервиза, например, да мога да водя равностоен разговор и естествено да забележа, когато се опитат да ме "изпързалят". (Всъщност нали не си помислихте, че наистина разбирам от двигатели и нагреватели и барабани?)

Що се отнася до козметични продукти, интернет пространството е заринато с всякаква информация и мнения, които в повечето случаи си противоречат до безобразие. Ама разбира се! Съгласно ЗВГ (Закон за всеобщата гадост) любимият ти бюти влогър сипе суперлативи за продукта, а блогърското общество единодушно го отхвърля или пък в MakeupAlley има срамно нисък рейтинг. На кого да дадеш вяра? Всъщност това е по-благоприятната хипотеза...

Ами ако има само едно-две откъслечни изреченийца за въпросния продукт? То се знае - или ще се окаже чудо или пълен боклук. И след като го "наблюдаваш" седмици наред, накрая обикновено изкушението надделява. Това стана през месец април 2015 при появата на един комплект ето тук. Дами, на вашето внимание - черната отлепваща се маска и 2-в-1 скраб маската на датската марка JorgObé.


За "черната" маска бях чела и гледала клипче от продавача й в България, който е и бюти влогър (Ели). За много от нас зоната около нослето е проблемна заради комедоните, а и тук-там се вижда по някоя и друга черна точка на брадичката или между веждите. Мануалната екстракция е доста трудоемък и деликатен процес, с който лично аз не ангажирам никой козметик. Просто никога не съм била удовлетворена от намесата на който и да било, просто кожата ми беше по-скоро травмирана отколкото каквото и да е положително. Но признавам - сама често се опитвам да ги махна пред огледалото. И сега след някакви си 20-тина минути и да ги няма?!

Скрабът купих в комплект с маската, като ми беше безразлична - с хладна пресметливост прецених, че така комплектът ми излиза по-изгодно и всеки продукт се получаваше на стойност от около 40 лв вместо редовните 49. И двата продукта впрочем са предназначени за по-скоро мазна към смесена кожа.

Използвам ги от тогава до сега, т.е. вече 8 месеца с променлива честота на употреба. Не съм попадала на ревюта за тях, може би някакви отзиви за The Original Black Peel Off Mask, но не и нещо подробно на български. Така че ето какво мисля за тях...

1. JorgObé Peel Off Mask

Не бях запозната с този тип продукти (има доста корейски аналози), така че това беше една цяла нова вселена за мен. След първото приложение реших, че съм сгрешила, така че гледах указанията отново, четох повторно, сменях различни техники - и накрая все същото.

За съжаление, върху моята кожа тази маска няма почти никакъв ефект в борбата срещу комедоните. При мен по-скоро сваля фините мъхчета и единични точици. Освен това има и доста неприятности при приложението й, които не накланят, за жалост, везната в другата посока.

Консистенция. Важно е да се разклати преди употреба, за да се смеси водата с другите съставки. Гъста, лепкава, бързо засъхваща, което я прави трудна за първоначално нанасяне. За да се очаква добър ефект, трябва да е поставен дебел слой, като обикновено изсъхва бързо и е трудно да се повтаря едно и също място, защото то вече е сухо. Може би с четка ще е по-добре, но защо да хабя още повече от този скъп продукт, а и без това е голяма цапаница?!

Процес на изсушаване и отлепяне. Нанася се върху трите проблемни зони (брадичка, нос, чело), като се избягват местата с косъмчета, освен ако не искате мъчителна кола-маска. Трябват й поне 20-25 минути, за да изсъхне добре. Чакала съм до 40 минути, ако имам и друга работа междувременно, но иначе си е чиста досада. И стигаме до най-гадната част - отлепването. Бели се като изгоряла кожа - също толкова болезнено и люспесто. Най-добре е да се започне от долната част на носа (около ноздрите) нагоре, за да се "отскубнат" черните точки. На практика обаче, колкото и да е плътно нанесена, маската се къса на безброй малки парчета. В крайна сметка след мъчението винаги остават участъци, които свалям едва-едва с ексфолиант или с измивен гел и силиконова ексфолираща "гъба" (на български звучи меко казано странно затова просто - silicone pore cleansing pad).

Краен резултат. Описан по-горе: нежелано отстраняване на мъхчетата по лицето. На всичкото отгоре комедоните се дооцветяват в черно и стават още по-видими! За съжаление, обещаващите съставки като хамамелис, драцена и най-вече черна каолинова глина се оказаха крайно разочароващи за мен. Струва ми се, че домашната маска от активен въглен, желатин и черна родопска глина би имала същия, ако не и по-добър ефект. Всъщност бих си направила по рецептата такава веднага щом свърша тази опаковка. Тези 100 мл не мога да ги изразходя толкова време, просто защото ми е неприятна и неефективна.

ОЦЕНКА: 0/5

2. JorgObé Refreshing Scrub Mask

Когато нямаш очаквания, нямаш и разочарования. По-скоро само можеш да се изненадаш положително. Това стана с 2-в-1 маската! В симпатичната картонена опаковка на точки и в най-обикновена бяла тубичка се крие истински скъпоценен камък.

Първи начин на употреба - като ексфолиант
Използвах в банята под душа, след като вече съм измила лицето си с гел, нанасям с пръсти с нежни кръгообразни движения, избягвайки очите. Оставям да подейства 2-3 минутки. Като ежедневен (или през ден) скраб ползвах най-продължително време, като сега прибрах обратно тубичката в кутийката да ползвам като маска просто защото не искам да свършва!
В духа на обещанието да съм честна и справедлива трябва да отбележа обаче два минуса:
  • твърде груби ексфолиращи частички - микросфери
  • твърде течна консистенция
Черните пилинг сфери са всъщност от жожоба, а в състава влизат още салицилова киселина, масла от ший и кайсиеви ядки, цинк, ментол и ехинацея. В интерес на истината по-абразивен скраб не съм ползвала, козметикът ми също не го одобри. Обяснявам си го с тези сфери жожоба. Досега ползваните от мен масово разпространени ексфолианти съдържат кайсиеви ядки, но не като екстракт, а като ексфолиращи частички (Bioten, Himalaya, Montagne Jeunesse,Yves Rocher, Apivita (в последния и жожоба)).
Удобството на употреба се нарушава от твърде течната консистенция и има следните две проявления: 1) трудно се контролира желаното количество - често "изтича" излишен продукт, което си е чиста загуба и се налага да цапотя другаде по тялото; 2) ако за кратко оставя тубичката в хоризонтално положение без капачка, отново се разтича, което вече си е разхищение.





Втори начин на употреба - като дълбоко почистваща маска
Нанася се плътен слой върху суха кожа и се изчаква 10-15 минутки. Сещате ли се за ментола от състава? От една страна, има приятно охлаждащо действие, но е възможно да усетите лек дискомфорт и парене за кратко, ако имате по лицето възпалителни процеси. Аз потърпях за секунди, без да се тревожа, тъй като не съдържа минерални масла, парабени и силикон, а и си знаех от преди, че много добре отпушва запушените пори, стяга и освежава кожата. Изсъхва бързо, без да се усеща неприятно опъване на кожата и лесно се изплаква с хладка вода. Споменатата твърде течна текстура прави маската малко неикономична, но наистина мисля, че се отрази благотворно върху кожата ми. След ползването на маската винаги чувствам лицето си идеално чисто, поставям крем, подходящ за моя тип кожа и voilà!
 
ОЦЕНКА: 4.5/5

Благодаря Ви, ако ме четете!


2 коментара:

  1. Аз си поръчах черна маска на Shills от www.chernamaska.com ... много съм доволна.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Не съм се интересувала повече от алтернативи, но освен посочената от теб има и доста аналогични корейски продукти. За последните мненията също са полярни - просто при едни сработва, а при други не.

      Изтриване